Jesenné sústredenie - STROM 2014

5. až 10. októbra sa uskutočnilo jesenné sústredenie, ktorého sa zúčastnilo 32 úspešných riešiteľov a 8 obstojných vedúcich.

Malo to byť sústredenie ako každé iné

Opäť raz sme sa ocitli v Inovciach, kraji známom podozrivo lacnými malinovkami, hravými jeleňmi a okennými muškami. Po naozaj svižnej zoznamovačke (program určený na to, aby ste nemuseli ľudí oslovovať "Hej, ty!") sa začalo s neoddeliteľnou súčasťou každého sústredenia - príbehom.
Tentokrát bol zadovážený aj rozprávač, kniha a niekoľko postáv. Kráľovská vdova s krásnou dcérou a štyrmi nápaditými nápadníkmi: jeden zaujatý štýlom, jeden nezaujatý absolútne ničím, jeden dobehol priamo z Afriky, a jeden dobehol neskoro, pretože najprv musel dobehnúť košický maratón.
Ako to už býva, dej sa skomplikoval, o čo sa postarala škaredá ježibaba, ktorá bezohľadne uniesla princeznú.

Vráťte nám princeznú!

A tak si družiny vybrali svojich rytierov a pustili sa do dobrodružstva. Ježibabu chceli hľadať v lese, no do cesty sa im postavila jedna z dvoch najväčších síl, čo hýbu svetom. Mužské ego. A tak sa najprv dlho predlho porovnávali a vystatovali, až bol čas na večeru a vonku tma. Pátranie sa teda muselo odložiť.
Po večeri deti čakali prvé prednášky, deti však nezvládli udržať pozornosť a všetky zaspali. Potrestané boli nočnými morami.
Na druhý deň sa objavila ježibaba s návrhom, ktorý sa nedal odmietnuť. Za vyriešenie pár úloh sa mohli rytieri dostať k neobmedzenej moci. Nebolo to však vôbec ľahké a vlastne sa to ani nikomu nepodarilo.
Po večeri sa opäť rozprávka odložila, niektorí z vedúcich totiž prišli s názorom, že na ubytovni straší a netreba tam ostávať. Trvalo celý zvyšok dňa, kým sa upokojili.

Keď je niečo zvláštne v susedstve, koho zavoláte?

Kto tam nebol, ťažko tomu uverí, no nakoniec sa ukázalo, že v ubytovni strašíme my. Toto zistenie mnohých zasiahlo a ešte aj teraz je ťažké o tom písať, všetko snáď objasní táto relácia z októbra 1994:

Inoviny s Čokom a Kokom

Nakoniec sa zviedol boj o duše jediných štyroch žijúcich obyvateľov. Vyhralo dobro, paradoxne preto, že zlo sa až príliš zapodievalo pomáhaním miestnym dedkom a babkám.
A ako dopadol príbeh o princeznej? Nuž, princezná zistila, že dôležitejšie, ako mať princa s jedinou charakterovou črtou, je spoznávať svet po boku ozajstného priateľa, čarodejnice. Princovia sa hnevali iba kým každému z nich kráľovná nezaplatila za to, že konečne odídu.

Záverečné pojmy a dojmy

Pre účastníkov sme mali pripravené aj zaujímavé prednášky. Mohli sa dozvedieť ako zistiť, či sa spolucestujúci smejú na ich špinavej tvári, ako pracujú virtuálne peniaze alebo na akom princípe funguje nahrávanie a následné prehrávanie zvuku. Nesmierne nás teší, že každý rok prichádzajú noví ľudia, ktorým môžeme odkryť čarovný svet, v ktorom žijeme. Na každom kroku číha matematika, každým slovom sa dá získať kamarát a v každom okamihu môže prísť zážitok. Treba len smelo kráčať.

Projekt podporila Nadácia pre deti Slovenska z fondu Hodina deťom.

Počet komentárov: 0

Newsletter

Nenechajte si ujsť akcie, ktoré chystáme a odoberajte náš newsletter!